Salakirjoitustehtäviä

Materiaaleissa on mukana erilaisia salakirjoitustehtäviä, kuten kuvassa näkyvä mihinkään aiheesen sitoutumaton iso kokonaisuus, jossa on monta sivullista tehtäviä, joissa ratkaistaan teksti ja liitetään sen viereen erilliseltä kuvasivulta leikattu sopiva kuvakortti. Muita salakirjoitustehtäviä on halloween- ja joulumatkuissa.

 

Käyttövinkit kuvan materiaaleihin

Matskupaketissa on monta osaa, joten voit käyttää vain yhtä tai yhdistellä useampaa. Kaikissa osissa on käytössä useita eri kirjaimia. Mukana on yksi osa, jonka sanoissa on neljä kirjainta, mutta kaikissa muissa kirjaimia on viisi. Mukana on monipuolista helpohkoa sanastoa.

Yksi osio koostuu aina kolmesta sivusta. Osat on merkitty yläreunaan: salakirjoitus + numero (ja kaksi tekstiosaa on merkitty vielä erikseen kirjaimilla A/B).

Voit leikata tehtäviä pienemmiksi kokonaisuuksiksi, esim. kirjoitusosat puoliksi, jolloin yhdestä kuvasivusta löytyy kuvat neljälle lapselle. Tai tehkää tehtävä pareittain/ryhmissä. Mieti teille sopiva toteutustapa!

Kuvat voivat myös olla erillisellä pöydällä, josta käydään aina etsimässä sopiva ratkaistuun kohtaan. Leikkaa kuvakortit esim. valmiiksi osiin (ei tarkasti), jolloin lapsille jää tarkka leikkaaminen saksilla.

Kirjaimissa on huomioitu alkuäänteet muutamia erikoiskirjaimia lukuun ottamatta (niitä ei ole myöskään käytössä), joten tehtäviä voi yrittää ratkaista ensin pelkästään alkuäänteiden perusteella ja käydä tarkastamassa vasta sen jälkeen koodimonisteesta.